25 2004
NOVI DOKTOR TEOLOGIJE

24. lipnja ove godine na Papinskoj Teološkoj Akademiji u Krakowu je obranio doktorsku radnju i doktorirao svećenik subotičke biskupije, vlč. Andrija Kopilović. Teza doktorske disertacije je na katedri dogmatike-ekleziologije: «Kristova Crkva u službi naroda Hrvata – Kardinal Kuharić svjedok Crkve XX. Stoljeća». Doktorska radnja je pisana kod profesora dr. Andrzeja A. Napiorkowskog OSPPE. Radnja je podijeljena u četiri velika poglavlja: 1. Evangelizacija čovjeka i naroda; 2. Izazovi komunizma; 3. Tragedija Domovinskog rata; 4. Značaj misli i djela Franje kardinala Kuharića za Hrvatski narod danas. Naime, u radnji je vodeća misao da je učiteljska služba u Crkvi svjedočka po svojoj naravi i da je vođena Duhom Svetim, odgovor kako evangelizaciji tako i službi nove evangelizacije. Na dva izuzetna izazova u života kardinala Kuharića kao što je komunistički totalitarizam i Domovinski rat, autor je pokušao pokazati opravdanost teze o prevažnoj ulozi učiteljske biskupske službe u Crkvi koju je tada, kao prvi biskup Crkve u Hrvata vršio kardinal Kuharić. Radnja je obranjena i ocijenjena sa najvišom ocjenom. Koliko je poznato, to je prvi slučaj da jedan Hrvat doktorira teologiju na tom starom Krakowskom značajnom učilištu. Nakon obrane je prijedlog recenzenata da se radnja u cijelosti objavi na poljskom jeziku.
Vlč. Andrija Kopilović je rođen 10. svibnja 1941. u Bajmoku u subotičkoj biskupiji. Poznat je pastoralni radnik i član više Vijeća BK, sada je prorektor Teološko-Katehetskog Instituta subotičke biskupije i u želji da bi taj Institut vremenom postao i Teološki fakultet je unatoč svojoj velikoj zauzetosti u dijecezi i župi učinio i ovaj napor sa uspjehom. (Radnja je bogata 380 stranica sa bogatim izvorima i literaturom.)

Vi ste posjetitelj broj: 1278157. Trenutačan broj posjetitelja: