Aktualnosti
Povijest
Bula
Biskup
Mapa biskupije
Središnje ustanove
Katedrala
Župe i svećenici
Školstvo
° TKI
° Paulinum
° Školski vjeronauk
° Augustinianum
Redovnici i redovnice
Caritas
Kršćani zajedno
Svetac tjedna
Duhovno štivo
Foto galerija
Knjiga dojmova
Linkovi

Hosanafest

Župe i svećenici

Uskrsnuće Isusovo


Mjesto: Subotica
Arhiprezbiterat: Katedralni
Dekanat: Subotica – Stari Grad

Vikarija je utemeljena od teritorija Sv. Terezije i sv. Roka u Subotici 1926., a 1. januara 1956 je uzdignuta na razinu župe. Građenje crkve je započeto 1933., no još nije dovršeno. Posvećeno je u čast Isusa U. Projektirana je kao veličanstvena građevina, a do sada je završena samo središnji dio crkve. Ona je lijepo uređena i ovaj dio je dugačak 25m., širok 18m., a visoka je iznutra 17m. Na teritoriji župe je kapela Žalosne gospe na Kalvariji koja je podignuta 1878. sa 14 postaja križnoga puta. U centralnom groblju koje pripada župi sv. Terezije su kapele. Kapela Josipa Vojnić -posvećena na čast Blažene Djevice Marije, podignuta 1886. Kapela Alekse Vorosa je podignuta u čast Isusa U. 1927. 1907 je podignuta u čast Marije Magdalene kao mauzolej Martina Vuković. Najveća kapela je posvećena sv. Josipu 1910., kao mauzolej obitelji Stjepana Peić Tukuljac. Lockinger kapela je blagoslovljena u čast blažene Djevice Marije Pomoćnice 1892. Petar Dulić je kapelu sagradio 1892 i blagoslovljena je u čast sv. Petra. Kapela Stjepana Deaka je podignuta u čast sv. Antuna 1912. Još su kapele obitelji Antunović sada Kopilović i kao franjevačka kapela.
Gornji podaci su iz 1968.g.
Jezik bogoslužja je: Hrvatski, Mađarski.
Broj vjernika: ~ 4.800

Župnik: Msgr. Bela Stantić
Mjesto rođenja: Tavankut
Datum rođenja: 08.08.1939.
Mjesto ređenja: Subotica
Datum ređenja: 29.06.1964.

Msgr. Bela Stantić

Biografija:
Završio je Teološki studij u Đakovu od 1958. – 1964. Župski je vikar u Adi od 2.07.1964. – 28.07.1965. Privremeni je upravitelj župe u Titelu od 28.07.1965. – 6.08.1966. Župski je vikar u Subotici u župi Sv. Terezije od 6.08.1966. – 15.10.1968. Privremeni je upravitelj župe u Maloj Bosni i istovremeno je nadzornik ekonomije Sjemeništa od 5.10.1968. – 15.10.1972. Upravitelj je župe u Subotici Isusova Uskrsnuća od 15.10.1972. – 25.01.1984. Član je Vijeća Apostolske familije od 8.03.1974. Župnik je u Subotici u župi Isusova Uskrsnuća od 25.01.1984. Generalnim je vikarom imenovan 30.11.1989. i zadržao je taj naziv sve do dana današnjeg. Naziv Kapelana Njegove Svetosti dobiva 24.03.1991. Dekan je dekanata Subotica Stari Grad od 20.04.1995. Član je Vijeća: Prezbiterijalnog, za bdenje i za Caritas od 1995. Član je Vijeća za Caritas i socijalnih ustanova Biskupske Konferencije SR Jugoslavije.

Adresa: Gajeva 2, 24000 Subotica
Telefon: +381 (0)24 524-496
Ova stranica je prikazana 4690 put(a).


Povratak na prethodnu stranicu Vrh stranice

 

Copyright © 2002 - 2006 Subotička biskupija - Sva prava zadržana. PHP code & design by Zoran Jurić.
Urednici Zoran Vojnić Tunić & Kovács Csaba.
Danas je
Vi ste posjetitelj broj: 1303068. Trenutačan broj posjetitelja: