Aktualnosti
Povijest
Bula
Biskup
Mapa biskupije
Središnje ustanove
Katedrala
Župe i svećenici
Školstvo
° TKI
° Paulinum
° Školski vjeronauk
° Augustinianum
Redovnici i redovnice
Caritas
Kršćani zajedno
Svetac tjedna
Duhovno štivo
Foto galerija
Knjiga dojmova
Linkovi

Hosanafest

Župe i svećenici

Marija, Majka Crkve


Mjesto: Subotica
Arhiprezbiterat: Katedralni
Dekanat: Subotica – Donji Grad

Aleksandrovo je od 1910 samostalno prigradsko naselje i prva vikarija je osnovana od teritorije župe sv. Roka 1926. god., a župa je postala 01. januara 1956. Prvotna bogomolja je bila u policijskoj postaji i bila je posvećena u čast Pape sv. Aleksandra. 1982. godine je posvećena nova crkva u čast Marije Majke Crkve. Crkva je izgrađena po projektu dipl.ing. Bolte Dulića. Dugačka je 46 m., a široka 19 m. Crkva je iznutra 9 m. visoka. Toranj je visok 22 metra. Zvona su elektronska. Matice se vode od 1855. godine. Na teritoriju župe je i svetište Majke Božje, pučki zvani Bunarić, sa kapelom i križem posvećeno u čast ukazanja Blažene Djevice Marije 1896. Najveće okupljanje vjernika je zadnji vikend u kolovozu i blagdan Male Gospojine.
Jezik bogoslužja je: Hrvatski, Mađarski.
Broj vjernika: ~ 5.500

Župnik: Msgr. dr. Andrija Kopilović
Mjesto rođenja: Bajmok
Datum rođenja: 10.05.1941
Mjesto ređenja: Subotica
Datum ređenja: 8.12.1966.

Msgr. dr. Andrija Kopilović

Biografija:
Završio je Teološki fakultet u Zagrebu od 1960. – 1966. Vratio se u Zagreb na post – diplomske studije. Privremeni je upravitelj župe u Zmajevu od 25.07.1968. Upravitelj je župe Sv. Aleksandar u Subotici od 20.02.1969. Imenovani je ceremonijar Katedralne crkve i omladinski je kateheta u srednjim školama. Član je katehetskog Vijeća od 20.10.1971. Djeluje u Prezbiterijalnom Vijeću od 6.06.1972. Proglašen je starijim članom Biskupije 15.01.1975. Prosinodalni je ispitivač od 17.10.1975. Župnikom je imenovan u župi Sv. Aleksandra u Subotici 9.10.1982. Savjetnik je Biskupijski od 15.02.1984. – 1989. Profesor je u »Paulinumu« od 1.09.1969. – 1989. Biskupijskim vikarom je imenovan 1.12.1989. – 20.04.1995. Imenovan je za upravnika studija 15.12.1989. Prorektor je Teološko – Katehetskog Instituta od 28.02.1994. Rektor svetišta Majke Božje na Bunariću. Član je Vijeća: Prezbiterijalnog, Liturgijskog, Katehetskog i za tisak od 1995. Član je i Vijeća za nauku vjere Biskupske Konferencije Srbije i Crne Gore. Imenovan je počasnim arhiprezbiterom 2004. godine.
24. lipnja 2004. godine na Papinskoj Teološkoj Akademiji u Krakowu obranio je doktorsku radnju i doktorirao. Teza doktorske disertacije je na katedri dogmatike-ekleziologije: «Kristova Crkva u službi naroda Hrvata – Kardinal Kuharić svjedok Crkve XX. Stoljeća». Doktorska radnja je pisana kod profesora dr. Andrzeja A. Napiorkowskog OSPPE.

Kapelan: Zórád Ferenc

Adresa: Starine Novaka 58, 24000 Subotica
Telefon: +381 (0)24 566-546
TeleFax: +381 (0)24 566-546
Email: tki@tippnet.rs
Ova stranica je prikazana 9495 put(a).


Povratak na prethodnu stranicu Vrh stranice

 

Copyright © 2002 - 2006 Subotička biskupija - Sva prava zadržana. PHP code & design by Zoran Jurić.
Urednici Zoran Vojnić Tunić & Kovács Csaba.
Danas je
Vi ste posjetitelj broj: 1278158. Trenutačan broj posjetitelja: