Aktualnosti
Povijest
Bula
Biskup
Mapa biskupije
Središnje ustanove
Katedrala
Župe i svećenici
Školstvo
° TKI
° Paulinum
° Školski vjeronauk
° Augustinianum
Redovnici i redovnice
Caritas
Kršćani zajedno
Svetac tjedna
Duhovno štivo
Foto galerija
Knjiga dojmova
Linkovi

Hosanafest

Župe i svećenici

Presveto Trojstvo


Mjesto: Sombor
Arhiprezbiterat: Podunavski
Dekanat: Somborski

Župa je stara, spominje se 1497., a obnovljena 1718. Za vrijeme turaka je crkva bila kao obična kuća pretvorena u kapelu. Od 1717.-1719. bila je turska džamija pretvorena u crkvu. Od 1751. do 1771. građena je današnja crkva otaca franjevaca u čast Presvetoga Trojstva. Građena je u baroknom stilu. 1888. je temeljito obnovljena, a 1939. prekrasno ukrašena. Crkva je duga 50,5 m., široka 15,25 m., lađa iznutra 14 m., a toranj je visok 56 m. Ima četiri zvona, najveće je 2188 kg., a najmanje 48 kg. Matice se vode od 1719. Kapele na teritoriji su Snježna Gospa, građena 1788., kapela sv. Ivana Nepomuka sagrađena 1758., sv. Apostola Pavla građena 1807. na Nadić salašima crkva je u čast Majke Božje Bezgrešne podignuta 1968., a na centralnom groblju je podignuta kapela u čast sv. Roka.
Gornji podaci su iz 1968.g.
Jezik bogoslužja je: Hrvatski, Mađarski, Njemački.
Broj vjernika: ~ 10.000

Župnik: Josip Pekanović
Mjesto rođenja: Sombor
Datum rođenja: 10.03.1950.
Mjesto ređenja: Subotica
Datum ređenja: 29.06.1977.

Josip Pekanović

Biografija:
Završio je Teološki studij u Đakovu (I) i Rimu od 1971. – 1977. Vratio se u Rim na post – diplomski studij. Privremeni je upravitelj župe u međuvremenu na Bikovu 28.07.1978. Član je katehetskog Vijeća od 15.11.1979. Župski je vikar u Bajmoku od 14.11.1979. – 20.10.1984. Vratio se u Rim na post – diplomske studije 20.10.1984. – 17.09.1986. Upravitelj je župe u Somboru Sv. Raspeće od 17.09.1986. – 3.07.1990., a župe Sv. Nikola Tavelić i Gakovu od 14.02.1990. – 3.07.1990. Upravitelj je župe u Somboru I. sa filijalama od 3.07.1990. – 30.12.1995. Župnik je u istom mjestu od 30.12.1995. Dekan je dekanata Sombor od 21.09.1990. pa sve do dana današnjeg. Ispitivač je za katehetiku od 6.11.1995. Član je katehetskog Vijeća od 1995. Član je Vijeća za katehizam Biskupske Konferencije Srbije i Crne Gore.

Kapelan: Zélity Mihály, rođ. 20.07.1970.g. u Molu, ređen 29.06.1998.g. u Subotici

Adresa: Trg cara Lazara 2, 25000 Sombor
Telefon: +381 (0)25 33-564
Ova stranica je prikazana 5287 put(a).


Povratak na prethodnu stranicu Vrh stranice

 

Copyright © 2002 - 2006 Subotička biskupija - Sva prava zadržana. PHP code & design by Zoran Jurić.
Urednici Zoran Vojnić Tunić & Kovács Csaba.
Danas je
Vi ste posjetitelj broj: 1292602. Trenutačan broj posjetitelja: